Parafia w Bysławiu

Parafia Pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Bysławiu

100Pierwsza wiadomość o parafii Bysław (znacznie wcześniej powstałej) pochodzi z 1325 r., gdy pleban wpłacił świętopietrze. W początkowym etapie w skład parafii Bysław wchodziła obecna parafia Lubiewo i parafia Nowy Cekcyn oraz do lat powojennych parafia Iwiec. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego została założona przez jednego z książąt pomorskich, który wyłączył ją ze starszej parafii w Serocku.
Pierwotny kościół drewniany, wzmiankowany 1583 r. został rozebrany w początku XVIII w. Obecny zaś został zbudowany z cegieł w formach pseudogotyckich w latach 1886 do 1888. Benedykcji dokonał ks. dziekan Nelke 13 marca 1888 roku.
Następnie w roku 1908 gruntownie został odnowiony. Do parafii Przemienienia Pańskiego w Bysławiu należą również Kościół wraz z Klasztorem w Bysławku oraz nowo wybudowanyKościół w Minikowie.

112Do najciekawszych zabytków tego kościoła należą :
dzwon z 1636 r. z napisem „Verbum Domini manet in aeternum” z wizerunkiem św.Sebastiana i św. Katarzyny. W 1943 r. został on zrabowany przez Niemców. Jak się później okazało Niemcy wywieźli go do Frankfurtu nad Menem, gdzie został odnaleziony
i rozpoznany dzięki zapiskom w Kronice Szkolnej napisanej przez Marię Woelkową.
W dniu 17 października 1948 r. nastąpiło wprowadzenie do kościoła zabytkowego dzwonu.
– granitowa kropielnica z 1747 r.,
– rokokowa monstrancja z 1770 r.
– barokowy pacyfikał z końca XVIII w.

Na wieży jest charakterystyczna iglica początkowo oszkarpowana łupkiem bitumicznym, a w 1995 pokryta blachą.